„Nasze Ekologiczne Pracownie” – Pracownia Fizyko-Chemiczna

Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 5 w Zgierzu

Dziś czyli 31.08.2022 zakończyliśmy realizację zadania „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 5 w Zgierzu” sfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i Miasto Zgierz. Koszt całkowity zadania to 54 055 zł, z czego kwota dofinansowania WFOŚiGW w Łodzi to 48 649 zł. W ramach zadania wyremontowano pomieszczenie gospodarcze i stworzono zaplecze do pracowni fizyko-chemicznej.

W sali zamontowano rolety zaciemniające i położono tematyczną fototapetę. Zakupiono i zamontowano monitor, który pozwoli wykorzystać interaktywne pomoce dydaktyczne.

W pracowni fizyko-chemicznej zamontowane zostało dygestorium. Remont zaplecza polegał na malowaniu ścian i sufitu, położeniu wykładziny, zamontowaniu oświetlenia oraz wymianie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Na zapleczu pracowni postawiono szafy, w których przechowywane są zakupione pomoce dydaktyczne, m.in.:

• Tor powietrzny z dmuchawą i licznikiem
  • Zestawy do przeprowadzania eksperymentów uczniowskich z fizyki z zakresu:
    • elektryczność,
    • magnetyzm i elektrostatyka,
    • optyka,
    • dźwięk,
    • ciepło,
    • mechanika płynów i gazów,
    • mechanika ciał stałych,
  • Zestawy do przeprowadzania doświadczeń z chemii
  • Pehametr cyfrowy
  • Modele atomów
  • Zestaw do badania jakości wody, gleby i powietrza
  • Palnik Bunsera
  • Statyw na probówki

Na drzwiach ekopracowni oraz zaplecza pojawiły się tabliczki informacyjne.

Powstała pracownia fizyko-chemiczna wykorzystywana będzie przede wszystkim na lekcjach fizyki
i chemii w klasach 7-8 oraz na zajęciach dodatkowych koła matematyczno-fizycznego oraz koła ekologicznego.

EKOPRACOWNIA

www.zainwestujwekologie.pl

Otwarcie Pracowni Fizyczno-Chemicznej

26 października na pewno przejdzie do historii naszej szkoły. Tego dnia nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni fizyczno-chemicznej. Dokonano przecięcia wstęgi będącego symbolicznym aktem oddania do użytku pracowni. Obecni na uroczystości goście Pan Prezydent Przemysław Staniszewski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży Urzędu Miasta Zgierza Pan Marek Lipiec zwiedzili nową salę oraz zaplecze, a następnie zostali zaproszeni do obejrzenia przygotowanych przez uczniów doświadczeń. Uczniowie: Maria Kosiewicz, Blanka Piotrowicz, Kamil Straszak, Szymon Kinel, Zuzanna Łuczak, Martyna Tomaszewska, Bartosz Tomas, Jan Ziarnik, Justyna Szewczyk przeprowadzili doświadczenia z wykorzystaniem zasobów pracowni. Nad przebiegiem ich działań czuwały panie Katarzyna Kubacka – nauczyciel fizyki oraz Emilia Migowska – nauczyciel chemii. Na zakończenie Pani Dyrektor Julita Skulimowska – Wilk podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie nowej pracowni. Sala fizyczno-chemiczna powstała ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Na koniec spotkania pełnego wrażeń na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek.