Narodowy Program Czytelnictwa

Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgierzu, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Myślą przewodnią owej akcji były wartości ukazane w książce „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej. Dla klas starszych przewodnikiem były wartości moralne przedstawione w zbiorze opowiadań pod tytułem „Gorzka czekolada”.

Celem akcji było wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Dlatego też uczniom czytali zaproszeni goście (rodzic, nauczyciel, starsza koleżanka czy kolega).

W klasach młodszych zorganizowano akcję pod hasłem „Czytamy ze słodziakami”. Dzieci słuchały fragmentów książki, rozwiązywały rebusy, zagadki, pobudzając przez to swoją wyobraźnię, ucząc się samodzielnego myślenia, ćwicząc pamięć i koncentrację.

Kolejną akcją było zorganizowanie szkolnego czytania z podziałem na role.  Czytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Główne role powierzono uczniom klas ósmych. W ten sposób ukazali, że wspólne spędzanie czasu może być interesujące jeśli oparte jest o książkę,  wspólne czytanie.